کرمانشاه 02:05 شنبه 18/5/1399 صفحه اصلی
 
اولین جشنواره دیوارنگاری شهری کرمانشاه
1398/10/08-20:32 تعدا بازدید: 1043 گروه خبری: روابط عمومی کد خبر: 1685
اولین جشنواره دیوارنگاری شهری کرمانشاه را برگزار می¬نماید
اولین جشنواره دیوارنگاری شهری کرمانشاه

معاونت خدمات شهری در راستای اهداف و مأموریت­های خود و به منظور رشد، توسعه و ارتقای هنر شهری و فراهم آوردن فرصت مناسب جهت بهره­گیری از خلاقیت­ها و آفرینش­های هنری، ایجاد رقابت سالم­، تعامل، هم­فکری و تبادل تجربیات ، اولین جشنواره دیوارنگاری شهری کرمانشاه را برگزار می­نماید.

معاونت خدمات شهری کرمانشاه، اولین جشنوراه دیوارنگاری را با نگاه و تأکید به مفاهیم «شهر، فرهنگ، زندگی» و با رویکرد بهسازی و طراحی مجدد دیوارنگاره­های موجود (که دچار فرسایش شده یا کیفیت­های هنری مطلوب را ندارند) , و همچنین خلق آثار جدید برگزار می­نماید؛ به این منظور علاوه بر معرفی دیوارهای مستعد اجرای دیوار نگاره، فهرستی از نقاشی­های دیواری فرسوده یا نامناسب در مناطق 8  گانه از طریق سایت جشنوراه در دسترس هنرمندان قرار می­گیرد تا طرح­های پیشنهادی خود را بر روی دیوارهای معرفی شده ارائه نمایند.

ارکان جشنواره:

رییس جشنواره: شهردار

شورای سیاست‌گزاری: شهردار، معاونت خدمات شهری، ریاست سازمان فرهنگی و اجتماعی، ریاست سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری، مدیریت زیباسازی و بهسازی محیط شهری

دبیر اجرایی: مدیر زیباسازی و بهسازی محیط شهری

دبیر هنری: ریاست سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری کرمانشاه

اعضای هیأت انتخاب و داوری؛ ایده پردازی و طراحی: کلیه طرح های وارد شده به دبیرخانه در مهلت مقرر داوری و نتیجه نهایی در انتخاب آثار اعلام می گردد.

ایده پردازی و طراحی:

این جشنواره در دو گرایش برگزار می شود که هر دو گرایش آن با هدف بهسازی محیط شهری و دیوارهای فرسوده و طراحی مجدد برای نقاشی­های دیواری فرسوده و نامطلوب در سطح شهر کرمانشاه انجام می­گیرد.

الف ) موضوعات یادمانی

 • در این بخش فهرست و تصاویری از وضع موجود تعدادی از دیوارهای مستعد و دیوارنگاره­های یادمانی (مانند نقاشی­های دیواری شهدا، شخصیت­های انقلابی و سیاسی، یاد بود و بزرگداشت با تکنیک­های مختلف در سطح شهر که دچار فرسایش و تخریب شده یا دارای کیفیت هنری مطلوب نیستند از طریق سایت جشنوراه در دسترس هنرمندان قرار می­گیرد. هنرمندان شرکت­ کننده در این بخش می­بایست ضمن حفظ مضمون، محتوا و موضوع این آثار، به ایده ­پردازی و طراحی مجدد در جهت بهسازی و ارتقای کیفیت هنری آنها با در نظر گرفتن قابلیت­های اجرایی و هماهنگی با محیط بپردازند.

*برای طراحی موضوعات یادمانی این بخش ضرروت دارد هنرمندان در جهت حفظ ارتباط موضوعی و آثار یادمانی مرتبط برای این بخش، بر اساس سرگذشت‌نامه، جایگاه شخصیت­ها و تصویر مناسب، نسبت به طراحی برای آنها اقدام نمایند.

 •  ب) سایر موضوعات :
 • در این بخش نیز فهرست و تصاویری از وضع موجود تعدادی از دیوارهای فاقد دیوارنگاره و دیوارنگاره های موجود سطح شهر با موضوعات و تکنیک های مختلف که دچار فرسایش و تخریب یا کیفیت هنری نامطلوب هستند از طریق سایت جشنوراه در دسترس هنرمندان قرار می گیرند تا هنرمندان برای این دیوارها ایده پردازی و طراحی مجدد نمایند. در این بخش هنرمندان می توانند به دو روش زیر ایده پردازی و طراحی نمایند:

روش اول: اصلاح، بهسازی و ارتقاء کیفیت هنری با رعایت رویکرد اثر موجود و ویژگی های موضوعی یا تجسمی آن.

روش دوم : ایده پردازی و طراحی جدید مستقل و با نگاه متفاوت و خلاقانه ی هنرمند با در نظر گرفتن هماهنگی و کارکرد محیطی اثر.


پ) دیوارهای پیشنهادی هنرمندان:

 • علاوه بر دو روش فوق (یادمانی و سایر موضوعات) در بخش ایده­پردازی و طراحی برای بهسازی دیوارهای فرسوده و نقاشی­های دیواری نامطلوب، در صورتی که هنرمندان دارای ایده هایی مرتبط با هویت مکان یا مضمون خاص یا روش­های اجرایی ویژه هستند که قابلیت ارائه بر روی دیوارهای معرفی شده در سایت جشنوراه را ندارند، می­توانند ضمن امکان­سنجی مناسب محیط و تشخیص صحیح لزوم طراحی و اجرای دیوارنگاری، نسبت به انتخاب دیوار مناسب اقدام و طرح­های خود را در قالب نقاشی دیواری، طرح­های کاشی­نگاره، بتن برجسته، تلفیق کاشی و نقاشی و ...  برای آن پیشنهاد نمایند.

به هنرمندان محترم توصیه می­شود پیشنهادهای ایده­پردازی و طراحی خود را در صورتی برای این بخش ارائه نمایند که موضوع و مضمون پیشنهادی یا جانمایی و تکنیک مورد نظر دارای ویژگی­های خاصی بوده که قابلیت انطباق و مناسب­سازی با دیوارهای معرفی شده در سایت جشنواره، در دو بخش فوق را نداشته و صرفاً برای مکان پیشنهادی هنرمند بر اساس ارتباط محیطی، موضوعی یا تکنیکی قابلیت اکران در فضای شهری را داشته باشد. در نظر گرفتن این ضرورت ها، توسط اعضای هیأت انتخاب و داوری نیز در ارزش­گذاری طرح­های پیشنهادی این بخش لحاظ خواهد شد.

 • به هنرمندان شرکت کننده توصیه می­شود با توجه به ضرورت هماهنگی دیوارنگاره­های شهری با محیط و فضای پیرامون آن­ها، برای ایده­پردازی و طراحی آثار خود، پس از بازدید میدانی از دیوارهای معرفی شده، نسبت به طراحی و جانمایی آثار خود اقدام کنند.

شرایط عمومی بخش هنری؛ ایده­ پردازی و طراحی:

 • هر هنرمند می­تواند از میان دیوارهای معرفی شده در سایت جشنواره، حداکثر تعداد 3 دیوار انتخاب و برای هر دیوار، حداکثر دوطرح پیشنهادی ارسال نماید؛ به این ترتیب که هر هنرمند می­تواند تعداد 1 دیوار برای پیشنهاد طراحی در بخش دیوارنگاره­های یادمانی و حداکثر 2 دیوار برای پیشنهاد طراحی در بخش دیوارنگاره­های عمومی انتخاب و ارائه نماید.
 • لازم به یادآوری است با توجه به ضرورت بهسازی و طراحی مجدد دیوارنگاره­های یادمانی در شهر کرمانشاه، طرح­های منتخب در این بخش در اولویت اجرا توسط اداره زیباسازی خواهد بود.
 • ایده­ها و طرح­های ارسالی به بخش هنری جشنوراه دیوارنگاری شهری کرمانشاه، نباید قبل از این در نهادها و رویدادهای مرتبط با حوزه دیوارنگاری تصویب و یا اجرا شده باشد.
 • مسئولیت بررسی، کارشناسی، تأیید یا رد طرح­ها برای اجرا بر عهده کمیسیون زیباسازی شهرداری قبل از داوری می باشد.
 • اداره زیباسازی امکان برگزاری نمایشگاه (یا سایر مقاصد انتشاراتی) از طرح­های انتخابی جشنوراه را برای خود محفوظ می­داند.
 • طرح­های ارسالی هنرمندان پس از داوری به هنرمندان عودت داده نخواهد شد.
 • رعایت کلیه قوانین مربوط به (حق تألیف)، طراحی و اصالت اثر، بر عهده فرستنده آثار بوده و پاسخگویی به کلیه عواقب قانونی آن بر عهده ارائه­کنندگان آنها می­باشد.
 • در صورتی که در هریک از مراحل ارائه طرح، کارشناسی و داوری و حین یا پس از اجرای طرح­ها، عدم اصالت طرحی محرز شود طبق نظر شورای هنری و مدیران مربوطه اداره زیباسازی اقدامات قانونی صورت خواهد گرفت.

نحوه شرکت در بخش هنری؛ ایده­پردازی و طراحی:

ضرورت دارد شرکت­کنندگان محترم با مراجعه حضوری به دبیرخانه جشنوراه نسبت به تکمیل و ارایه موارد ذیل اقدام نمایند:

۱-فرم ثبت‌نام

۲-فرم توجیه طرح برای هر اثر پیشنهادی به طور جداگانه (برای دریافت فرم ثبت نام و فرم توجیه طرح، اینجا را کلیک کنید.).

۳-لوح فشرده تصاویر آثار با دو فرمت PSD به صورت لایه باز و jpg با وضوحdpi 300 به همراه پرینت در قطع ۷۰×۵۰ سانتی‌متر طبق فرم ارائه طرح جشنواره

۴- ضرورت دارد هنرمندان شرکت کننده، جانمایی طرح پیشنهادی خود را برای هر دیوار بر اساس فرمت ارائه شده، بر روی نقشه دیوار و عکس هر دیوار در قطع ۷۰×۵۰ سانتی متر بدون درج هر نوع مشخصات، ارائه کنند.

فرمت جانمایی آثار شامل تصویر و نقشه هر دیوار، تا تاریخ 30 آذرماه بر روی سایت جشنوراه بارگذاری خواهد شد.

تأکید می­شود هنرمندان گرامی از اعمال لمینت، سلفون، پاسپارتو و غیره بر روی پرینت های ارسالی، اکیداً خودداری نموده و نسبت به رعایت دقیق قطع پرینت­های ارائه شده توجه کامل داشته باشند، همچنین از افزودن هر گونه رنگ و بافت به زمینه فرم جانمایی خودداری فرمایید.

در صورت رعایت نکردن بند فوق در تهیه پرینت، دبیرخانه از دریافت آثار معذور است.

کلیه طرح ها باید دارای پیوست اجرایی بوده و اولویت انتخاب طرح با هنرمندانی است که مجری طرح نیز می باشند.

گاه شمار فراخوان:

مهلت تحویل آثار در بخش ایده پردازی و طراحی به مدت 30 روز پس از انتشار فراخوان می باشد.

* به هنرمندان محترم توصیه می­شود تحویل آثار خود را به روز پایانی مهلت تحویل، موکول ننمایند.

در صورت برپایی نمایشگاه آثار زمان و محل برگزاری نمایشگاه پس از انتخاب آثار توسط هیأت انتخاب، اعلام خواهد شد. و آثار برگزیده در مجله های معتبر به چاپ خواهد رسید.

همچنین کلیه شرکت کنندگان در باشگاه هنرمندان شهرداری کرمانشاه عضو می گردند.

جوایز :

جوایز بخش هنری؛ ایده­ پردازی و طراحی:

 جشنواره در بخش طراحی و ایده­پردازی بنا به رأی هیات داوران حداکثر 20 اثر برگزیده را معرفی می نماید، به صاحبان 3 اثر برگزیده اول دیپلم افتخار، تندیس جشنوراه و جایزه نقدی 60 ، 50 و 40 میلیون ریالی،  به صاحبان 7 اثر برگزیده دوم دیپلم افتخار، تندیس جشنوراه و جایزه نقدی 20 میلیون ریالی و به صاحبان 10 اثر برگزیده سوم دیپلم افتخار، تندیس جشنوراه و جایزه نقدی 10 میلیون ریالی اهدا می­شود.

 

نشانی دبیرخانه: کرمانشاه - خیابان گمرک - روبه روی مجموعه ورزشی جهان پهلوان تختی - معاونت خدمات شهری و محیط زیست ،اداره زیباسازی

تلفن تماس: 38234041-083

نشانی سایت:www.kermanshah.ir        پست الکترونیکی: zibasazi.ksh@gmai

برای دانلود فایل های مورد نیاز اینجاکلیک کنید
نظرات کاربران

نظر شما :
 
 
 
  استانداری کرمانشاه
  شهرداری کرمانشاه
  فرمانداری کرمانشاه
  شهرداری ها و دهیاری های کشور 
 
 

معرفی شهردار| مقاله| شهرداری های كشور | پیشنهاد پروژه مشارکتی| مصوبات کمیسیون ماده 5| نقشه شهر|

 • مدیریت بحران | ستادبازآفرینی پایدار کرمانشاه

  | تمام حقوق این سایت متعلق به شهرداری کرمانشاه می باشد | Design by fava ۱۳۹۸|

  آدرس : کرمانشاه :میدان غدیر-شهرداری کرمانشاه-کد پستی:6716741477 - فاکس :0833722299 تلفن :08337224447-الی 9

 •