اوقات شرعی
وضعیت آب و هوا
اخبار > عضویت کرمانشاه در کمیته های تخصصی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه مجمع کلان شهرهای ایران


  چاپ        ارسال به دوست

عضویت کرمانشاه در کمیته های تخصصی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه مجمع کلان شهرهای ایران

دور جدید تبادلات شهرداری کلانشهرها در حوزه ی فرهنگی و اجتماعی از جمله گردشگر ی شهری توانمند سازی  و کاهش آسیب های اجتماعی ، کارآفرینی و... آغاز شد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه ، سی و پنجمین نشست معاونین و روسای سازمان های فرهنگی ، اجتماعی، هنری و ورزشی 15 کلانشهر کشور به منظور انتقال تجربیات ، همفکری و تعامل در این حوزه پس از حدود دو سال وقفه و با حضور  اعضا برگزار شد.

 

مهندس کمال مرادی مدیر دبیر خانه در این نشست با بیان اینکه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی یکی از کمیسیون های 9 گانه ی این مجمع است که ساختار آن به تصویب مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران رسیده است تصریح کرد: با توجه به اهمیت موضوعات اجتماعی و فرهنگی از جمله بحث آسیب های اجتماعی ، حاشیه نشینی و پیوست های اجتماعی و فرهنگی در کلانشهرها  که مورد تاکید و از  مصوبات نود و ششمین نشست مجمع شهرداران می باشد ، رسالت سنگینی بر عهده ی مدیریت شهری قرار داده است که  ضرورت بررسی و اقدامات کارشناسی و تخصصی در این موضوعات را دو چندان می کند.

 

مرادی در ادامه با اشاره به تاریخچه ی دبیرخانه مجمع کلانشهرها و تلاش های این مجموعه برای تشکیل یک نهاد با شخصیت حقوقی مستقل ، غیر دولتی و غیر انتفاعی برای حمایت از شهرداری ها و طرح موضوع احیای جایگاه معاونت امور اجتماعی و فرهنگی از سوی معاونین و مدیران حاضر در جلسه تصریح کرد: با توجه به معضلات و نارسایی هایی که سازمان های فرهنگی و اجتماعی در کلانشهرها با آن دست به گریبان هستند ، طرح این موضوع و مباحث ساختاری و قانونی آنها از سوی دبیرخانه با هماهنگی سازمان همیاری شهرداری ها و دهیاری های  وزارت کشور در حال پیگیری است .

 

وی در ادامه با اشاره به تجربیات موفق کلانشهرها از جمله اصفهان در مباحث فرهنگی و  آموزش های شهروندی موضوع زیست شهری از جمله تفکیک و کاهش تولید زباله و تجربه ی موفق و بی نظیر کلانشهر تبریز در حوزه ی کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی نظیر و تکدی گری در تبریز و همچنین توسعه ی گردشگری در تبریز با عنوان پایتخت گردشگری کشور های اسلامی در سال 2018 و جاذبه های گردشگری اصفهان ،شیراز، همدان و برخی دیگر از کلانشهرها  ابراز امیدواری کرد با تشکیل کمیته های تخصصی در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی ، فعالیت های مثبت و تجارب موفق کلانشهرها به دیگر شهرها تسری یابد.

 

در ادامه نشست پس از بحث و تبادل نظر حاضرین ، محمد ابراهیم عموئی دبیر کمیسیون فرهنگی و اجتماعی عناوین پیشنهادی کمیته های تخصصی این کمیسیون را اعلام کرد که در نهایت 5 کمیته شامل : گردشگری شهری با مسئولیت اصفهان ، کارآفرینی و توانمند سازی با مسئولیت تهران ،آسیب های اجتماعی با مسئولیت تبریز ، ورزش و تفریحات سالم با مسئولیت رشت و فرهنگی و هنری با مسئولیت مشهد به تصویب رسید و مقرر شد در اولین فرصت کلانشهرها نسبت به معرفی نمایندگان خود در کمیته های مورد اشاره اقدام کنند.

با توجه به دستور جلسه در خصوص تعیین ریاست کمیسیون ، بنابر پیشنهاد مدیر دبیرخانه این موضوع به نشست بعدی موکول شد و همچنین بنا بر توافق اعضا درخصوص برپایی جلسات کمیسیون به صورت فصلی ، زمانبندی جلسات تا پایان سال 97 مشخص شد.

 

از سوی دیگر با عنایت به در پیش بودن مراسم معنوی اربعین حسینی در آبان ماه سال جاری و لزوم هماهنگی کلانشهرها برای برگزاری هر چه بهتر این مراسم ، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری اهواز آمادگی خود را برای میزبانی بعدی این نشست در مهر ماه سال جاری اعلام کرد که با پیشنهاد مدیر دبیرخانه و با توجه به ماموریت کمیسیون خدمات شهری در این رابطه، مقرر گردید نشست بعدی به صورت مشترک بین کمیسیون های خدمات شهری و محیط زیست و فرهنگی و اجتماعی به میزبانی اهواز برگزار شود.

 

در سی وپنجمین نشست کمیسیون فرهنگی و اجتماعی ، معاونین و روسای سازمان های فرهنگی و اجتماعی 13 کلانشهر مشهد ، اصفهان ، تبریز ،  شیراز ، قم ، ،اهواز ، کرمانشاه ، ارومیه ، رشت ،زاهدان ، همدان ،کرمان و اراک حضور داشتند.

 


٠٧:٣٤ - پنج شنبه ١٨ مرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٨٠٣٥    /    تعداد نمایش : ٩٥خروج
5571497 : کل بازديدکنندگان 1683 : بازديدکنندگان امروز 1455284 : بازديدکنندگان اين صفحه آدرس: میدان غدیر-ساختمان شهرداری کرمانشاه
Copyright © 2014 Kermanshah . All rights reserved درج مطلب با ذکر منبع مجاز است.کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری کرمانشاه می باشد