اوقات شرعی
وضعیت آب و هوا
اخبار > در چهارمین مرحله برگزاری سیتی استیج مطرح شد؛ لزوم ارتقاء سواد مهارت زندگی خانواده ها در کرمانشاه


  چاپ        ارسال به دوست

در چهارمین مرحله برگزاری سیتی استیج مطرح شد؛ لزوم ارتقاء سواد مهارت زندگی خانواده ها در کرمانشاه

چهارمین مرحله دوره تربیت مربیگری زندگی کرمانشاه " سیتی استیج" با هدف آموزش ارتباط موثر برگزار شد.

  به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه، در این برنامه که به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه و موسسه پل مثبت‌اندیشان و در سینما بیستون هتل پارسیان کرمانشاه برگزار گردید، چهارمین لایف کوچینگ با موضوع "مهارت و چالش های برقراری ارتباط موثر"  با حضور نوجوان ها و جوانان و خانواده ها برگزار شد.

در این دوره آموزشی دکتر نبی بستان مدیر اجرایی و مدرس دوره های لایف کوچینگ طرح سیتی استیج، ارتباط را یک نیاز روحی و روانی دانست.

وی افزود: منظور از ارتباط، پیوند و پیوستگی میان افکار و احساسات است. هنگامی که به صورت غیر کلامی  و کلامی یعنی از طریق زبان که اولین و مهمترین وسیله ی برقراری ارتباط است، میان 2 یا چند شخص برای انتقال پیام صورت می گیرد. این پیوند، گاه  محکم است  و گاه سست و متزلزل،  که  نوع آن به این بستگی دارد  که شیوه ی برقراری این پیوستگی ها میان افکار و احساسات  با چه کیفیتی ایجاد خواهد شد. از این رو در ارتباط بین فردی(افراد با دیگری)  گاه شاهد همدلی ها، دوستی ها، همزبانی های دلنشین و صمیمیت میان افراد خواهیم بود و گاه طرد و نفرت و روی گردانی و باهم بودن های پوچ و توخالی؛  در ارتباط های درون فردی(خودگویی ها) نیز همین مصداق وجود دارد. 

بستان در رابطه با ارتباط با خویش افزود: بسیاری در ارتباط با خویش، چیزی جزء احساس حقارت و پوچ گرایی و ناامیدی را به خود منتقل نمی کنند،  ولی هستند افرادی که در نتیجه ی یک ارتباط مثبت با خویش، عزت نفس، اعتماد به نفس و خودپنداره ها ی قوی را در خود پرورش خواهند داد. انتخاب این دو شیوه ی درست و نادرست در ارتباط میان فردی و درون فردی به بافت فرهنگی یا به سیستم های شکل گیری افکار و رفتار افراد بستگی دارد؛ همانند سیستم خانواده، مدرسه و سایر پایگاه های اجتماعی بزرگتر.

بستان با تاکید بر نقش خانواده اظهار داشت؛ در خانواده یک ارتباط موثر میان همسر و فرزندان از طریق کاهش فرافکنی ها،  یادگیری سبک درست سخن گفتن و سبک زندگی  برقرار می شود که افراد از طریق آن می توانند محیط مشترک زندگی شان را به یک خانه ی امن مبدل سازند و از شکاف نسل والد-فرزند، و طلاق عاطفی میان زوجین که چیزی جزء نقص در مهارت ارتباطی میان  نیست، جلوگیری کنند. مدرسه نیز به عنوان دومین پایگاه اجتماعی نقش بسیار پر اهمیتی دارد، زیرا  فرزندان بیشترین وقت خود را در مدرسه و  یا هر محیط آکادمیک دیگر می گذرانند. اما آنچه در این پایگاه ها اهمیت دارد تنها چگونه خواندن و نوشتن و تخصص در یک رشته ی تحصیلی نیست، بلکه داشتن مدرک و سواد زندگی  همچون مهارت های برقراری ارتباط موثر  پر اهمیت تر است زیرا انسان موجودی اجتماعی است و برای اینکه بتواند در پایگاه های اجتماعی موفق عمل کند،  سواد زندگی پیش از سواد آموزی در مدارس اهمیت خواهد داشت. از این رو مدارس باید در برنامه ی آموزشی خود  بکوشند که به افراد در کسب و اخذ دیپلم مهارت زندگی نیز کمک کنند.زندگی همانند رانندگی نیاز به تمرین و گرفتن گواهینامه زندگی دارد و امیدواریم در پایان این دوره ها  شهروندان بتوانند حداقل دانش و سواد زندگی را کسب نمایند و در جاده زندگی از این آموزشها استفاده مفید ببرند.

 در پایان جلسه پیام سیتی استیج هفته با عنوان "ارتباط موثر یعنی رسیدن به درک مشترک و راز موفقیت" به پایان رسید.

 

 


٠٨:٣٦ - سه شنبه ١٩ تير ١٣٩٧    /    شماره : ٧٩٧٦    /    تعداد نمایش : ٧٧خروج
5571400 : کل بازديدکنندگان 1586 : بازديدکنندگان امروز 1455228 : بازديدکنندگان اين صفحه آدرس: میدان غدیر-ساختمان شهرداری کرمانشاه
Copyright © 2014 Kermanshah . All rights reserved درج مطلب با ذکر منبع مجاز است.کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری کرمانشاه می باشد