اوقات شرعی
وضعیت آب و هوا
اخبار > باحضور مسئولین و اهالی فرهنگ و هنر استان؛ نخستین نگارخانه استاندارد کرمانشاه و نمایشگاه عکس زلزله افتتاح شد


  چاپ        ارسال به دوست

باحضور مسئولین و اهالی فرهنگ و هنر استان؛ نخستین نگارخانه استاندارد کرمانشاه و نمایشگاه عکس زلزله افتتاح شد

 

از اتفاقات خوب فرهنگی در هر شهر و استان، این است که اهالی فرهنگ و هنر آن صاحب جایی برای ارائه آثار خود به مردم و و تبادل اندیشه و فرهنگ بشوند. امروز پنجشنبه 21 دیماه 96 این اتفاق خوب در شهر کرمانشاه با افتتاح نخستین نگارخانه استاندارد شهر و برپایی نمایشگاه عکس زلزله  رخ داد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری، نگارخانه شهر کرمانشاه با هدف جذب هنرمندان و نخبگان، با تغییر و مناسب سازی بخشی از فضای فرهنگسرای شهر در مساحتی بالغ بر ۴۰۰ مترمربع آماده بهره برداری شد.

براساس این گزارش، در این نگارخانه علاوه بر کارکردهای نمایشگاهی و امکان نمایش بیش از 70 اثر همزمان، در زمینه آموزشهای هنرهایی مانند خطاطی، نقاشی و مجسمه سازی و برگزاری بیش از 20 کلاس همزمان، نمایش آثار محیطی و حجمی، امکان نمایش فیلم در سالن نمایش فیلم، برگزاری کارگاه آموزشی و ورک شاپ نیز فراهم شده است..

در آیین افتتاح نگارخانه و آغاز نمایشگاه عکس زلزله که با حضور استاندار و جمعی از مسئولین محلی و فرهیختگان و فرزانگان صاحب نام عرصه فرهنگ و هنر استان برگزار شد، سخنران به ایراد سخن پرداختند و از ضرورت و اولویت پرداختن به موضوع فرهنگ مقدم بر دیگر ارکان توسعه گفتند.

نمایشگاه عکس مستند زلزله کرمانشاه با ارئه 30 فریم از آثار برگزیده عکاسان، از 21 تا 29 دیماه همه روزه در ساعات 9 تا 12 و 15 تا 19 در معرض بازدید علاقمندان قرار دارد.

 

 

 

شهردارکرمانشاه:

می توانیم از پتانسیل های فرهنگی هنری استان برای جذب گردشگر و اشتغالزایی استفاده کنیم 

 

شهردار کرمانشاه در مراسمی که به منظور افتتاح همزمان نگارخانه شهر و برپایی نمایشگاه عکس برگزار شد، طی سخنانی با بیان اینکه شهرداری کرمانشاه از سال گذشته با همکاری ادارات ذیربط حوزه فرهنگ، توسعه فعالیت های فرهنگی و هنری را در دستورکار خود قرار داده است، گفت: این موضوع باعث تقویت ساختار سازمانی شهرداری شد، به گونه ای که سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری رسما از ابتدای سال 97 کار خود را شروع می کند.

به گزارش روابط عمومی شهرداری کرمانشاه، آرش رضایی با بیان اینکه سال 96 از نظر اقتصادی برای شهرداری کرمانشاه سال خوبی نبود واین موضوع باعث رکود در کارهای ما شد، تصریح کرد: در بودجه سال 97 که در حال تدوین آن هستیم تلاش کرده ایم کم کاریهای سال 96 جبران شود.

وی افزود: شهرداری کرمانشاه با توجه به نبود مکانی مناسب برای برپایی نمایشگاه هایی همچون نمایشگاه های نقاشی، عکاسی، کتاب، برگزاری دوره های آموزشی و محل تشکیل جلسه ها و گردهمایی های هنرمندان و در مجموع فقدان مکانی برای به تصویر کشیدن آثار هنرمندان کرمانشاهی، مصمم شد تا نگارخانه ای در شهر ایجاد کند.

رضایی  همچنین با بیان اینکه از نظر فضاهای فرهنگی درسطح شهر محدودیت های شدیدی داریم، افزود: با افتتاح یک فرهنگسرا در بهمن ماه، تعداد فرهنگسراهای کرمانشاه به چهار فرهنگسرا افزایش پیدا می کند.

وی  از اجرای طرح مسجدمحوری با هماهنگی نماینده ولی فقیه در استان نیز خبر داد و گفت: این طرح با هدف جبران ضعف کمبود فضاهای فرهنگی در 118 مسجد استان انجام می شود بطوری که امسال بصورت پایلوت در 5 مسجد استان اجرا شد و سال 97 بنا داریم تعداد مساجد پایلوت را به تعداد 25 مسجد دیگر افزایش دهیم.

شهردارکرمانشاه در ادامه سخنان خود با اشاره به آمار بالای بیکاری در استان تاکید کرد: یکی از مسیرهای کم هزینه تر برای ایجاد شغل، رونق گردشگری است که کرمانشاه با توجه به اینکه درحوزه فرهنگ و هنر پتانسیل های خوبی دارد، می تواند از این ظرفیت برای جذب گردشگر استفاده کند.

رضایی با یادآوری مطالعه طرح برندینگ کرمانشاه در زمان استاندار پیشین، ابراز امیدواری کرد این طرح در یکی از جلسات استانداری مطرح و به تصویب برسد.

وی سپس با اشاره به برپایی نمایشگاه عکس زلزله همزمان با افتتاح نگارخانه شهر، گفت: فراخوان این نمایشگاه عکس از آذرماه داده شد و از مجموع 670 عکسی که توسط 53 عکاس به دبیرخانه این نمایشگاه ارسال شد، 30 عکس برگزیده شده و به نمایش درآمده است.

 

 

 

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر:

کرمانشاه با کمبود نگارخانه و فضاهای استاندارد نمایش آثار هنری مواجه است

 

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر کرمانشاه در مراسم گشایش نگارخانه شهر، طی سخنانی  با تأکید بر اینکه کرمانشاه با کمبود نگارخانه و فضاهای استاندارد نمایش آثار هنری مواجه است، گفت: شهر کرمانشاه با توجه به پتانسیل های بالای هنری متاسفانه فاقد یک فرهنگسرا در شان و منزلت این شهر بوده که با افتتاح این نگارخانه در فرهنگسرای شهر، توانسته ایم اولین نگارخانه شهر را مورد بهره برداری و استفاده هنرمندان عرصه هنر و خوشنویسی و نقاشی و عکس و... قرار دهیم.

به گزارش روابط عمومی شهرداری کرمانشاه، ابراهیم مرادی از جمله مهمترین حوزه های مورد مطالبه شهروندان گرامی کرمانشاه، امور فرهنگی و هنری است چراکه شاکله این شهر را قشری فرهنگی و فرهنگ دوست شکل داده اند.

وی آمیختگی هنر با زندگی مردم و ترویج هنر را از اهداف برگزاری نمایشگاه های هنری دانست و بیان کرد: شهرداری تمام امکانات خود را در این زمینه به کار می گیرد

مرادی تصریح کرد: برنامه امروز علاوه بر یک رویداد هنری عالی، به نوعی محل مناسبی برای گفتگو با هنرمندان در خصوص مسائل پیش روی این قشر تاثیرگذار در جریان فرهنگی جامعه است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر کرمانشاه ادامه داد: علاوه بر این، توجه به امر بسط و توسعه امور فرهنگی و هنری خاستگاه فرهنگی هر شهر قلمداد می شود، بنابراین، شهرداری و شورای شهر کرمانشاه اهتمام ویژه ای در زمینه حمایت از هنرمندان و مباحث فرهنگی دارند.

 وی ضمن تقدیر و تشکر از حمایتهای همه اعضای شورای اسلامی شهر کرمانشاه از پروژه های فرهنگی شهرداری و مصوبات کمیسیون فرهنگی شورا، هنرمندان را سرمایه اجتماعی و میراث ناملموس برشمرد و تأکید کرد: حمایت از هنر به ویژه هنری که دغدغه مند و برآمده از اصالت اسلامی ایرانی باشد نقش بسزایی در افزایش و شکوفایی سرمایه اجتماعی شهروندان دارد.

به گفته وی کار فرهنگی باید با برنامه ریزی مناسب و علاقه همراه باشد تا شاهد اثر گذاری آن و افزایش نشاط و پویایی اجتماعی در سطح شهر باشیم.

سخنگوی شورای شهر کرمانشاه تصریح کرد: حمایت و همصدایی همه اعضای شورای شهر از اقدامات فرهنگی شهرداری به انسجام بهتر و برنامه ریزی های دقیق تر برای اجرای رویدادهای بزرگ فرهنگی و هنری کمک بسزایی قلمداد می شود.

وی در ادامه اظهار داشت: نام هریک از استاتید بزرگ عرصه فرهنگ و هنر کرمانشاه، برای هر هنرمند آزاده و فرهیخته ای به مثابه یک برند است و باید کاری کنیم که بخشی از هویت فرهنگی غنی مردم این شهر با شناخت بزرگان فرهنگ و هنر دیارشان احیا و تثبیت شود.

مرادی همچنین گفت: رونق صنعت گردشگری نیازمند آن است که ظرفیت های فرهنگی و آثار تاریخی، طبیعی و مذهبی شهرهای خود را به هموطنان معرفی کنیم و در این راه باید از ظرفیت مجازی بهره بگیریم.

 

 

 

استاندار کرمانشاه:

افتتاح نگارخانه شهر نقطه عطفی در توسعه فرهنگی شهر و استان خواهد بود

 

استاندار کرمانشاه در آیین گشایش نگارخانه شهر و برپایی نمایشگاه عکس زلزله اثرات هنر را در جامعه بسیار چشمگیر دانست و تأکیدکرد: این اقدام فرهنگی (افتتاح نگارخانه شهر)، نقطه عطفی در توسعه فرهنگی استان کرمانشاه خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی شهرداری کرمانشاه، هوشنگ بازوند با بیان اینکه در بسیاری از مواقع اثرگذاری هنر از هر موضوع دیگری بیشتر است، افزود: ما می بینیم در جریان سوریه تصویری از یک کودک در کنار دریا، اروپا را وادار کرداعطای پناهندگی به 10 میلیون نفر را قبول کند و این محقق نمی شد مگر با هنرنمایی یک عکاس.

وی با تأکید بر اینکه: همانطور که در حال حاضر قدرت در اقتصاد نهفته است شاید قرن های آینده این قدرت در هنر و تاریخ نهفته باشد، افزود: نگرانی ابرقدرت های امروزی از سرمایه های عظیم هنری و فرهنگی کشورها است، همانگونه که دیدیم نوک پیکان آسیبها و تخریب ها و حملات طالبان در افغانستان و در همان بدو امر، سرمایه های فرهنگی و هویت فرهنگی آن کشور را نشانه گرفت و این درمورد داعش هم صادق است.


وی هنر و هنرمند را از سرمایه های هر کشوری دانست و تصریح کرد: یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری غفلت از همین موضوع است.

استاندار کرمانشاه در ادامه به کمک های بی دریغ سپاه، بسیج، ارتش، نیروهای هلال احمر و دیگر نهادها در جریان زلزله اخیر اشاره کرد و افزود: پیام رهبر انقلاب در دقایق اولیه این حادثه وحدت و وفاقی را در بین مردم کشور رقم زد و بی شک هنرنمایی عکاسان و اصحاب رسانه و انتشار عکس های مختلفی از این حادثه در فضای مجازی در ایجاد همدلی و همدردی مردم سراسر کشور با مردم آسیب دیده استان کرمانشاه نقش بسیاربزرگی داشت.

وی از ساخت یک مستند در خصوص آسیب های فنی زلزله اخیر استان کرمانشاه خبرداد و خاطر نشان کرد: بسیاری از عکس هایی که برای ساخت این مستند در دست است کار متخصصین را بسیار راحت کرده و برخی آنقدر حرفه ای عمل کردند که مهندسین عمران می توانند از روی آن عکس ها به نکات قابل توجهی در ساخت و سازها پی ببرند.

 

 


١٨:٠٠ - پنج شنبه ٢١ دی ١٣٩٦    /    شماره : ٧٤٩٤    /    تعداد نمایش : ١٨٩خروج
5513837 : کل بازديدکنندگان 1218 : بازديدکنندگان امروز 685874 : بازديدکنندگان اين صفحه آدرس: میدان غدیر-ساختمان شهرداری کرمانشاه
Copyright © 2014 Kermanshah . All rights reserved درج مطلب با ذکر منبع مجاز است.کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری کرمانشاه می باشد